Odpust Zupełny

Współczesna muzyka dawna.


Odpust Zupełny to zespół muzyki dawnej inaczej ... Zgłębia dziwną czasoprzestrzeń rozciągającą się od średniowiecza do wiejskiego odpustu. Nawiązuje do średniowiecznych dworskich tradycji Zachodu – twórczości trubadurów i truwerów piszących ku uciesze rycerzy i dworu pieśni będące echem wypraw krzyżowych i bitew, wydarzeń politycznych, uniesień i przygód miłosnych. Źródeł inspiracji można szukać również wśród skomorochów – wędrownych muzykantów dawnej Rusi będących odpowiednikami zachodnioeuropejskich żonglerów. Ci artyści zwani też rybałtami zabawiali panów na ucztach i lud na jarmarkach, brali udział w weselach i pogrzebach muzykowali na kościelnych świętach. Na repertuar Odpustu składają się pieśni rycerskie, patetyczne, satyryczne i wręcz frywolne, dawna "piosenka biesiadna" oraz średniowieczne i renesansowe tańce. Oprócz tego zespół gra również piosenki i melodie, które można jeszcze czasem usłyszeć na wyprawach krzyżowych. A wszystko to dostosowane do gustów wymagającej publiczności odpustowej.



Grupa próbuje też przywołać do życia tradycję ludową w oparciu o muzykę średniowiecza i renesansu - i vice versa. Rodzime ludowe tematy, słowne i muzyczne, wykorzystane przez kapelę, pochodzą przede wszystkim z dzieł Oskara Kolberga oraz tradycyjnych zapisów fonograficznych. Są tu: śpiewanki dyngusowe z Kujaw, polka Żydówka z Jasionowa i wiele innych motywów zaczerpniętych z muzyki tradycyjnej w tym także ze dzieł O. Kolberga. Nawiązują one do ducha muzyki jarmarcznej tworzonej przez wędrownych grajków. Nie brak też odniesień do folkloru celtyckiego czy iberyjskiego.



Sami o sobie mówią: "W odróżnieniu od innych zespołów muzyki dawnej nie dążymy do rekonstrukcji tej muzyki. Staramy się zachować jej ducha, odgadnąć jak kiedyś bywało. Zazwyczaj zaczynamy od źródła, a później każdy z nas wnosi do utworu coś od siebie. Zdarza się w muzyce np. współczesnej, że kompozytor czasami podaje tylko tonację czy zarys utworu, a resztę muzyk musi wymyślić sam. My pracujemy podobnie. Ważna jest atmosfera, budowanie w wyobraźni".



Grupa zdobyła nagrodę GRAND PRIX na VI Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia „NOWA TRADYCJA” w Warszawie. Ma też na swoim koncie album "Renesans Średniowiecza” nagrany studiu im. Agnieszki Osieckiej III Pr. Polskiego Radia
Odpust Zupełny tworzą muzycy związani z Orkiestrą św. Mikołaja: Bogdan Bracha, Marcin Skrzypek, Anna Kołodziej, Zbyszek Kowalczyk i Jacek Warszawa.



Bezpośredni kontakt – Agnieszka Matecka 0601732249, amatecka3@gmail.com