Akademia Tańca Dawnego

Grupa ludzi pasjonujących się odtwarzaniem nie tylko tańców, ale również realiów wieków dawnych.

Zaczęli tańczyć w grupie Lorica w 1998 roku, a od 2006 występują pod nazwą Akademia Tańca Dawnego. W repertuarze zespołu znajdują się programy, gdzie taniec dawny połączony jest z walkami, prezentacją dawnych obyczajów, śpiewem i muzyką.

Stroje zespołu są rekonstrukcjami ubiorów, dostosowanymi do epoki prezentowanych tańców. Kostiumy zostały odtworzone na podstawie malarstwa, rycin i zachowanych eksponatów, tak aby jak najdokładniej odwzorowywać rzeczywiste stroje z owych czasów.

Choreografie prezentowane przez ATD są wiernym odtworzeniem zapisów z traktatów dawnych mistrzów tańca, czy to XV, XVI czy XVII-wiecznych takich jak Ebreo, Domenico da Piacenza, Caesare Negri, Fabritio Caroso czy John Playford. Instruktorki oraz członkowie zespołu uczą się choreografii na wielu różnych kursach, u takich nauczycieli jak Barbara Sparti, Bruna Gondoni, Veronique Daniels czy Lieven Baert.

Zespół występuje zarówno na imprezach tanecznych takich jak Korowód w Warszawie, Pawana w Wierzbnej, jak i na pokazach rycerskich i imprezach rekonstrukcji historycznej.