Pawanilia

Zespół Tańca Dawnego z Warszawy

...Na to tańce różne, żebyście się im [pannom] słusznie przypatrzyli. Na to świeczkowy, żeby, jeśli który nie dojrzy, lepiej ją widział przy świecy, którą przed sobą nosi; na to mieniony, żeby z boku obaczył; na to goniony, aby widział, jeśli nie kaleka albo nie dychawiczna; na to śpiewany kowal, żeby słyszał, jeśli niemota; na to Niemiec, żebyście jak w garnce kołatali, czy dobra miedź i złość, jeśli się w niej nie ozwie; na to angielskie tańce świeżo wprowadzone, żebyście ku sobie rękami klaskali, motali się z sobą...
Anonim, XVII wiek,
„Odpowiedź na złote jarzmo małżeńskie”

Zespół Tańca Dawnego Pawanilia działa przy Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie od 1992 roku. Obecnie prowadzony jest przez Ewę Bargiel. Zespół powstał i pracuje po to, by ożywić, co zapomniane – tańce i obyczaje minionych epok. Najchętniej występuje w zabytkowych wnętrzach, gdzie stylowy wystrój stanowi doskonałe tło dla spektakli. W przedstawieniach ożywają spisane przez dawnych mistrzów tańce, gesty, zachowania, każda choreografia jest pracowicie odczytana z dawnego traktatu lub ułożona zgodnie ze stylem i duchem epoki.
Kostiumy zespołu są projektowane i szyte w większości samodzielnie, na podstawie ikonografii i zachowanych autentycznych wykrojów. Sprawdzane w tańcu, wielokrotnie poprawiane i starannie zdobione są świadectwem tego, jak dawniej się ubierano i jak sobie w tańcu z powłóczystymi strojami radzono. Spektaklom Pawanilii często towarzyszą muzycy grający na instrumentach historycznych, by jak najlepiej udawało się odtwarzać klimat dawnych czasów, a publiczność miała okazję poznawać przodków współczesnych instrumentów.
Przez wiele lat zespół prowadził pierwszą w Polsce Letnią Szkołę Dawnego Tańca i Muzyki w Sandomierzu. Wciąż organizuje liczne kursy, bale i imprezy integrujące środowisko taneczne, w tym coroczny Korowód – Spotkania z Tańcem Dawnym.
Członkowie zespołu rozwijają swoje umiejętności taneczne, biorąc udział w kursach organizowanych w Polsce i za granicą. W ostatnich latach dwukrotnie uczestniczyli w scenicznych realizacjach oper barokowych: Don Kichote G.Ph. Telemanna i Les Indes Galantes J-Ph. Rameau w czeskim Bechyne. W 2015 roku Pawanilia wzięła udział w projekcie La Sallé. Tancerka z Wersalu pod kierownictwem Jane Gingell. Ma w repertuarze również cykl spektakli edukacyjnych, które przybliżają dzieciom tańce, muzykę i zwyczaje dawnych epok.