Spektakl taneczny odwołujący się do historii, mitów i legend, obrazów w literaturze i sztuce na temat kobiet, kobiecej siły, wiedźm-tych które wiedzą, czerpiących z natury - czarownic?

Spektakl taneczny odwołujący się do historii, mitów i legend, obrazów w literaturze i sztuce na temat kobiet, kobiecej siły, wiedźm-tych które wiedzą, czerpiących z natury - czarownic?

Narodziny mitu czarownicy zbiegają się niemal ściśle z momentem wynalezienia druku, jak pisze Mona Chollet w książce Czarownice. Niezwyciężona siła kobiet. Niewątpliwie przyczyniło się to do jego rozpowszechnienia i spopularyzowania teorii na temat kobiet -wiedźm. Epoka płonących stosów to z jednej strony czas rozwoju nauki, a z drugiej źródło wielu zjawisk, które pozostawało tajemnicą, co w połączeniu z nadal żywymi przesądami i wierzeniami ludowymi pobudzało ludzką wyobraźnię.
Pierwsze procesy o czary odbyły się już w 1400 roku a pierwsze znane przedstawienie kobiety czarownicy - lecącej na miotle - widnieją na marginesie rękopisu Martina le Franca Le champion des dames z 1440 roku.

Jak zauważył Arthur Miller, ludzie „szybko pozwolili sobie narzucić przekonanie, że czasy zwątpienia i chaosu zostały sprowadzone na nich przez złe moce […],
społeczny niepokój w każdych czasach prowadzi do tego rodzaju mistycznych podejrzeń”.

A jak we współczesnym świecie postrzegana jest kobieta w kulturach różnych krajów? Jaką przypisuje się jej rolę? Czy ma pełne prawa?

W spektaklu bardzo częstym elementem tanecznym jest krąg, który symbolizuje nieskończoność, brak podziałów i wykluczenie hierarchiczności, daje poczucie bliskości.

I z taką intencją dedykujemy wszystkim ten spektakl - przeciw wojnie, wszelkim wykluczeniom, pochopnym osądom, podziałom.

Reżyseria : Małgorzata Wojcieszuk
Choreografia: układ nr 1- M Abd Alsabour
Choreografia pozostałych układów: Małgorzata Wojcieszuk

Występują: absolwenci zespołu działający z ramienia Fundacji „Belriguardo” tworzący Teatr Tańca (nie tylko) Dworskiego Belriguardo a także tancerze Zespołu Tańca Dawnego „Belriguardo” działający w MDK nr 2 w Lublinie.

Obsada aktorska:
Mężczyzna, zakochany , kat– Łukasz Rola
Młoda kobieta: Daria Kloc
Pozostałe Kobiety, panny czarowne : Sylwia Dmowska, Klaudia Walczak, Katarzyna Sołtys, Ewelina Bogudzińska, Edyta Rubach, Justyna Kasperek.

Zdjęcia: Miny Robimy