
Trupa Komedianty
Studio Dono i powstała pod ich egidą Trupa Komedianty - jedyna w Polsce profesjonalna grupa specjalizująca się w komedii dell'arte.
Trupa KOMEDIANTY powstała w 2012 r. pod egidą atelier teatralnego Studio Dono. Trupa tworzy spektakle według tradycyjnych reguł komedii dell’arte. To jednocześnie rzemieślnicy i artyści, sami piszą ramowe scenariusze – canevas, które w trakcie prób, podczas improwizacji, wypełniają działaniem i tekstem. Wierzą, że maski, charakterystyczny krok i kunszt aktorów są w stanie opowiedzieć więcej o naturze człowieka niż niejeden realistyczny spektakl.
W obecny skład Trupy KOMEDIANTY wchodzą:cAgnieszka Cianciara-Fröhlich (capocomico), Jonathan Fröhlich, Katarzyna Gazdowicz i Łukasz Łęcki.
W swoim dorobku mają pięć spektakli : „Sąsiadka, komedia dell’arte”, „Dell’arte Show”, „Pan i sługa, czyli kto pragnie wszystkiego, wszystko stracić musi”, „Pewnego razu w Wenecji” (spektakl we współpracy z Baletem Dworskim Cracovia Danza) oraz „Oberżę pod złamanym groszem”.
Ze spektaklami gościli m.in. na festiwalach i wydarzeniach:
Festiwal Leszno Barok Plus (sierpień 2016)
Festiwal Muzyka z Kórnika (sierpień 2016)
Jarmark Świętojański, Kraków (czerwiec 2016)
Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza” (lipiec – sierpień 2015, sierpień 2016)
Spotkanie z kulturą włoską. Kozienice (marzec 2015)
3,2,1 Impro IV Ogólnopolski Festiwal Sportów Teatralnych Konstancin– Jeziorna (sierpień 2014)
Tydzień z kulturą włoską, Uniwersytet Pedagogiczny, Kraków (kwiecień 2014)
Studio Dono to atelier teatralne założone w 2008 roku przez małżeństwo aktorskie: Agnieszkę Cianciarę – Fröhlich i Jonathana Fröhlich. Spotkali się w Paryżu w École Internationale de Théâtre Jacques Lecoq. Pomimo, że pochodzą z różnych części Europy i mają za sobą różne teatralne edukacje (Jonathan pochodzi ze Szwajcarii i studiował pantomimę w Hiszpanii; Agnieszka uczyła się i pracowała w teatrze w Polsce), razem studiowali Teatr Fizyczny, Komedię dell’Arte oraz Komicznego Aktora.
Od 2010 r. Studio Dono organizuje Dni Komedii dell'Arte (w latach 2010 - 2011 pod nazwą Dzień otwarty włoskiej Komedii). Są to polskie obchody Międzynarodowego Święta Komedii - Commedia dell'Arte Day, a w programie znajdują się spektakle, warsztaty, spotkania tematyczne oraz panele dyskusyjne z udziałem teoretyków i historyków teatru.